- 18.6.2012
- 1 min käytetty lukemiseen
Ajokampevaraston ja tallin kengitys valmistui suunnitelmien mukaisesti ennen juhannusta.
Valokuvista saa hieman käsitystä siitä kuinka käsityövaltaisesta työstä hirsirakennusten kengittämisessä on kyse. Betonianturoiden valamisen lisäksi molemmista rakennuksista vaihdettiin hirsiä; ajokampevaraston alin hirsikerros poistettiin kokonaan ja tallista vaihdettiin useampia hirsiä eri puolilta rakennusta. Lopputulokseen olemme kaikki tyytyväisiä; rakennukset tulevat pysymään paikoillaan myös seuraavat vuosikymmenet!
Työt jatkuvat pärekattojen parissa venekatoksen katon purkuhommilla. Ensi viikon perjantaina museon 50-vuotisjuhlissa 20.7.2012 yleisöllä on mahdollisuus oppia sekä päreiden valmistuksen saloja että osallistua pärekaton korjaukseen restauroijakisälli Marko Korkeasalon johdolla!








Kun vanhojen hirsirakennusten kengitys tehdään kunnolla, siinä on jotain hiljaisen vaikuttavaa—aikojen kerroksia kunnioittaen, mutta samalla vahvasti tulevaisuutta varten. Ajokampevaraston ja tallin työ valmistui ennen juhannusta, ja kuvatkin kertovat: käsityötä, joka ei kaihda mutkia. Hirret vaihtuivat, betonit valettiin, ja lopputulos seisoo nyt tukevammin kuin moni moderni talo. Ja vaikka katse kääntyy seuraavaksi venekatoksen pärekattoon, niin tällainen rakentaminen muistuttaa, että pysyvyys ei synny kiireessä. Jos kuitenkin kaipaat pientä irtiottoa tästä ajattomuuden maailmasta, tortuga casino app tarjoaa toisenlaista rakennetta: hetkessä tapahtuvaa jännitystä, jossa kaikki voi muuttua yhdellä kierroksella—tai pysyä juuri niin kuin on.